Off Grid Sistemler

Güneş enerjisinin en verimli olarak kullanılabildiği alanların başında güneş enerjisi ile çalışan su pompalama sistemleri gelmektedir. Bu sistemler, şebeke hatlarından uzak yerlerde kalan tarımsal arazilerin elektrik ihtiyacının karşılanması için kullanılan en uygun sulama sistemlerdir.

Özellikle şehir su ve elektrik şebekesine bağlı olmayan kırsal yörelerde kuyu veya kanallardan su temininde veya zirai amaçlı arazilerde sulama kanallarından araziye su dağıtımında şebekeye bağlı olarak elektrik kullanımı oldukça maliyetlidir. Çünkü bu tür bölgelere yeni enerji hattının çekilmesi nedeniyle ortaya çıkan yüksek yatırım maliyeti genellikle çok yüksek meblağlar oluşturmaktadır. Tarım arazileri gibi geniş alanlarda sabit enerji noktasından veya sulama kanallarından arazinin tüm bölgelerine su dağıtımı ekstra kablo düzeni gerektirmektedir. Ve daha önemlisi sulama döneminde tüketilen elektrik enerjisi çok yüksek maliyetle kullanılmaktadır. Buna karşın güneş enerjili su pompalama sistemleri oldukça ekonomik ve pratiktir

Tarımsal sulamanın yanı sıra içecek su temini ve havuz sistemlerinde de kullanılabilen bu sistemler, taşınabilme, basit kullanım ve dayanıklılık gibi avantajlar sunmaktadır. Bunun yanı sıra sulamanın yapılmadığı zamanlarda üretilen enerjinin evde, çevre aydınlatmasında ya da ihtiyaç duyulan diğer bir alanda kullanılması mümkündür.

Sulama islemi genellikle yer altı su kaynaklarına sondaj yöntemiyle ulaşılarak yapılır. Açılan kuyuya sarkıtılan sulama pompaları vasıtasıyla su yeraltından veya kuyudan çekilerek sulama kanallarına ulaştırılır. Tarımsal sulamada güneş enerjisi sistemi mevcut olan AC pompanın offgrid sistem ile beslenmesi ya da akü ve inverter kullanımı gerektirmeyen DC solar pompa sistemi kurulması şeklinde iki farklı tasarımla kullanılabilir.

 

Dünya genelinde oldukça sık kullanılan güneş enerjili aydınlatma sistemlerinde genel prensip, gündüz güneş panellerinden elde edilen elektriğin akülerde depolanması ve gece ile birlikte enerjinin özel ampulleri çalıştırmasına dayanmaktadır. Bunlar, güneş paneli, yüksek kaliteli bir akü ve en verimli LED lambaları kullanarak, tek başına tüm sokakları aydınlatma gereksinimlerini sağlamak için tasarlanan uygun maliyetli, uzun ömürlü ve oldukça çevre dostu sistemlerdir.Bugün oldukça yaygınlaşan güneş enerjili aydınlatma sistemlerinin uygulama alanları şu şekildedir:

• Park ve bahçe aydınlatmaları
• Cadde ve sokak aydınlatmaları
• Fabrika, işyeri, alışveriş merkezi, üniversite bahçe ve otoparkları
• Sinyalizasyon, güvenlik sistemleri
• Totem, reklam panosu, otobüs durağı aydınlatmaları
• Benzin istasyonları
• Acil durum aydınlatmaları
• Şehir içi dekoratif aydınlatma

 

Konut çatıları kendi enerjinizi üreterek maliyetlerinizi azaltmanız için ideal alanlardır.

LBC Solar olarak ihtiyacımız olan elektriği evinizin çatısından üretmeniz için sizlere teknolojinin en son imkânlarını sizlere sunuyoruz. Uzman ekiplerimiz tarafından sunulan farklı tip tasarımlar sayesinde her türlü çatıya uygun sistemler geliştirmekteyiz.

 

Teknelerde ve karavanlarda güneş enerji sistemleri genellikle aküleri şarj etmek amacıyla kullanılır.Aküler genellikle motor çalıştırılmak sureti ile şarj edilir fakat bu yöntem uzun süre konaklama yapıldığı zamanlarda fazladan yakıt israfına ve çevre kirliliğine sebep olur. Ayrıca yükün fazla olduğu durumlarda motorun çalışması akülere gerekli enerjiyi sağlamamaktadır. Burada en uygun çözüm akü bankasını LBC Solar’ın kuracağı güneş panelleri ile şarj etmektir.

Karavanlara kurulan güneş sistemleri şarj noktalarına bağımlılığı ortadan kaldırmakta ve bu sayede, bir şarj noktasından bağımsız olarak, kendi enerjinizi üreterek istediğiniz yerde dilediğiniz kadar doğayla baş başa kalma şansına sahip olacaksınız. Gerek aydınlatma gerek ısınma gibi birçok noktada bu sistemler oldukça avantajlı imkânlar sunmaktadır.